خانه | بهداشت و ایمنی | رعایت اصول ایمنی لازمه اشتغال

رعایت اصول ایمنی لازمه اشتغال

کارگاه‏ها و کارخانه‏های مواد اولیه کفش و نهایتا تولید کفش(زنجیره تولید کفش)، زمانی در کار خود موفق خواهند بود که نیروهای ماهر خط تولید بدون وقفه و با انرژی و سالم، مسؤولیت کاری خود را انجام دهند و این ممکن نمی‏شود مگر با رعایت و اجرای اصول بهداشت حرفه‏ای و ایمنی کار. در این شماره نشریه “کفشگری” مروری داریم  بر مهمترین اعمال نا ایمن درمحیط کار که مدیران باید با تدابیر و توانمندی خود از بروز آن پیشگیری نمایند.

بهداشت حرفه ای و ایمنی کار به عنوان روش‏ها و ابزارهایی مقرون به صرفه در خدمت کاهش هزینه‏های غیر ضروری و ایجاد فضای مناسب و مطلوب است و لذا مدیران باید این امور را از تولید جدا ندانسته و صرف هزینه در این راه‏ها را نوعی سرمایه‏گذاری مثبت و سازنده تلقی کنند. تجریبات گذشته نشان داده است که اگر مدیران نسبت به اجرای اصول ایمنی باور و اعتقادی نداشته باشند، وجود هر گونه تشکیلات حفاظتی که با حکم قانون و یا بر حسب ضرورت ایجاد شده است توفیق چندانی نخواهد داشت.

مهمترین اعمال ناایمن در محیط کار 

انجام کار بدون مجوزهای لازم

برای هر کار باید دستورالعمل ایمنی وجود داشته باشد و این دستورالعمل باید در دسترس کارگر قرارداده شود و همواره بر اجرای آن کنترل و نظارت صورت گیرد.

ترک دستگاه در وضعیت خطرناک

برخی از دستگاه‏ها دارای دستورالعمل خاصی برای زمان استراحت یا حالت خاموش دارند و رهاسازی آنها در حالت کار حتی برای زمان کوتاه و موقت ممنوع است.

جداکردن تجهیزات ایمنی از دستگاه 

تجهیزات ایمنی به منظور اطمینان از وارد نشدن دست یا قسمتی از بدن به محدوده خطر، که امکان برخورد با ماشین‏آلات وجود دارد، تعبیه شده‏اند. چنانچه کارگر دستگاه، برای سرعت بخشی به کار خود یا سهولت دسترسی به قطعه کار، تجهیزاتی از قبیل حفاظ دستگاه یا کلیدهای قطع خودکار یا پرتوها و پرده‏های ایمنی را از مدار خارج کرده و بدون حفاظ به کار خود ادامه دهد، خود را درمعرض حادثه قرار داده است.

عجله هنگام کار 

در مواردی که به صورت کنتراتی بوده و میزان محصول یا تعداد قطعات تولید شده با درآمد کارگر متناسب می‏باشد ، انگیزه کارگر را برای سرعت بخشی و عجله هنگام کار بیشتر می‏کند. عجله برای اتمام کار، برای درآمد بیشتر یا پرداختن به کار دیگر و یا استفاده بیشتر از زمان استراحت، موجب کم دقتی و بروز اشتباهات بیشتر و افزایش خطاهای انسانی شده و شانس بروز حادثه را افزایش می‏دهد. در این نوع کارها باید هشدارهای لازم برای رعایت ایمنی ضمن کار داده شود.

کار هنگام خستگی و خواب آلودگی 

بعضی از کارگران به دلیل وضعیت، نیاز به کار دوم یا اضافه کاری در شیفت شب دارند و با خستگی و خواب آلودگی در محل کار خود حاضر می‏شوند. عدم هوشیاری کافی بخصوص هنگام کار با ماشین‏آلات حساس که نیاز به تمرکز زیاد دارد، وقوع حوادث برای خود کارگر و دیگران را به دنبال خواهد داشت. همچنین موضوع اعتیاد به مواد مخدر و استفاده از قرص‏های روان‏گردان که تمرکز و هشیاری فرد را کاهش می‏دهداز عوامل مهم در بروز حوادث است.

شوخی هنگام کار  

شوخی و ایجاد تنوع و مزاح در محیط کار می‏تواند باعث کاهش تنش کاری و رفع خستگی شود، ولی گاهی از اوقات همین شوخی‏ها در حین انجام کار، بخصوص در کارهای حساس باعث ایجاد حوادث و صدمه به افراد می‏شود. بهتر است انجام کارهای حساس را از محیط شوخی و تفریح جدا کرده و هرکاری را در زمان و محیط مناسب خود انجام دهیم.

وجود مواد خطرناک  و قابل اشتعال

در کارگاه‏هایی که مواد خطرناک مانند آزبست، سرب، بنزن و سایر حلال‏ها و مواد شیمیایی خطرناک و قابل اشتعال و انفجار به دلیل لزوم استفاده در چرخه تولید استفاده می‏شود، احتمال وقوع حادثه بیشترخواهد بود و به منظور ایمن‏سازی محیط کار باید حتی‏الامکان آنها را از محیط خارج کرده و یا با مواد کم خطری جایگزین نموده و یا در نهایت بصورت ایمن، نگهداری و به مصرف رساند تا کمترین خطر را متوجه کارگران کارگاه نماید.

بی‏نظمی در کارگاه

وجود بی‏نظمی و ریخت و پاش در کارگاه می‏تواند باعث ایجاد حادثه شود. هرگز نباید منظم و مرتب کردن کارگاه را به زمان آینده و در وقت مناسب موکول کرد. بارها دیده شده که وجود قطعات و ابزار رها شده در کف کارگاه باعث وقوع حادثه شده است.

وجود عوامل زیان آور در محیط کار

هر کارگاه باید از لحاظ وجود عوامل زیان‏آور فیزیکی مانند سر و صدا، ارتعاش دست و بازو و ارتعاش تمام بدن، نور، عوامل جوی و سرما و گرما و هوای نامناسب و غیرقابل تحمل و … و عوامل شیمیایی مانند گازها و بخارات سمی، حلالها و عناصر مضر شیمیایی و عوامل ارگونومیکی و سایر عوامل زیان آور بررسی و اندازه‏گیری شود و نسبت به رفع عوامل زیان‏آور آن اقدام گردد.

image_pdfimage_print

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید

Pinterest
Pinterest
LinkedIn
Instagram
telegram